Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Bielska-Białej

Osteoporoza, nazywana cichym złodziejem kości, jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości kości i zwiększonym ryzykiem złamań, często bez wyraźnych objawów aż do wystąpienia poważnego urazu. Miasto Bielsko-Biała podjęło inicjatywę zwiększenia świadomości i zapobiegania osteoporozie poprzez uruchomienie Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych.

Dostęp do bezpłatnych badań w Bielsku-Białej

Miasto Bielsko-Biała, w ramach swojej strategii zdrowotnej, finansuje program profilaktyczny mający na celu wykrywanie i zapobieganie złamaniom osteoporotycznym. Program, który wszedł już w swój czwarty rok realizacji, jest skierowany do kobiet powyżej 60. roku życia oraz mężczyzn powyżej 70. roku życia, wykluczając osoby z już zdiagnozowaną osteoporozą. To doskonała okazja dla mieszkańców Bielska-Białej do bezpłatnego przesiewowego sprawdzenia stanu swoich kości.

Jak skorzystać z programu?

Badania odbywają się w Przychodni Onkologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II, ul. Wyzwolenia 18. Dostępne są w dni powszednie od 9.00 do 13.30. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 661 307 618. Program oferuje kompleksowe podejście, w tym ocenę ryzyka złamania kości metodą FRAX, badania densytometryczne dla osób z zidentyfikowanym ryzykiem, konsultacje lekarskie oraz warsztaty edukacyjne z udziałem lekarzy i fizjoterapeutów.

Znaczenie profilaktyki osteoporozy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. To choroba, która dotyka układu szkieletowego człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje znacznie wyższą podatnością na złamania, nawet przy niewielkich obciążeniach. Osteoporoza jest o tyle niebezpieczna, że we wczesnych stadiach swojego rozwoju nie daje żadnych objawów, które mogłyby być zauważone przez pacjenta bez specjalistycznych badań. Rozpoznanie zazwyczaj jest stawiane dopiero w momencie, gdy dochodzi do patologicznych złamań, stąd też niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które umożliwią wczesne wykrycie choroby.

Bezpłatne badania osteoporozy Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry