Wakacje to wyjątkowy czas w roku, na który czeka się z prawdziwym utęsknieniem. To jednocześnie moment, który powoduje zwiększone ryzyko wypadków, kontuzji i kolizji na drodze. Jak uniknąć tych zdarzeń oraz zminimalizować wynikające z nich konsekwencje? Przedstawiamy 6 rzeczy, o których warto pamiętać podczas urlopu.
6 najważniejszych rzeczy podczas bezpiecznych wakacji
Bezpieczne wakacje to takie, z których wracasz cały i zdrowy. Zwykle zdarza się jednak, że nie ma się wpływu na to, co się wydarzy podczas wyjazdu. Jeśli zadbasz o każdy z 6 poniższych czynników, to sprawisz, że stresujące sytuacje będą miały łagodniejszy przebieg, a ich konsekwencje będą mniej dotkliwe. Zmniejszysz również ryzyko wystąpienia niepożądanych
zdarzeń.
1. Plan wakacji dostosowany do Twoich możliwości
Planując wakacje, zwróć uwagę nie tylko na swoje chęci, ale także możliwości. W ostatnim czasie zmagasz się z osłabieniem organizmu czy pogorszoną koordynacją? Unikaj wędrówek, szczególnie samotnych po zbyt wysokich pasmach górskich. Jeśli z kolei zbyt długie leżenie na słońcu powoduje u Ciebie ból głowy czy inne przykre dolegliwości, postaw na inną formę rekreacji. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia uporczywych objawów i nie pogorszysz swojego stanu na zdrowia podczas wakacji oraz na przyszłość.
2. Pogoda jako sprzymierzeniec wakacji, którego trzeba szanować
Podczas wakacji większość osób marzy o słonecznym dniu, bezchmurnym niebie i temperaturze między 25 a 30°C. Warto jednak pamiętać, że pogoda, szczególnie latem w Polsce, bywa nieprzewidywalna. Może stanowić poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia, a nawet życia. Przed wyjściem na plażę czy górską wyprawę sprawdź prognozy i się do nich dostosuj. Jeżeli pojawi się ryzyko zmian, zaplanuj wyjście tak, aby jeszcze przed oberwaniem chmury dotrzeć w bezpieczne miejsce. Dostosuj również swój strój i ekwipunek do zmieniających się warunków. Pamiętaj o stosowaniu filtrów UV na skórę (najlepiej o wysokim poziomie ochrony), aby zmniejszyć ryzyko chorób powodowanych przez promieniowanie ultrafioletowe.
3. Dobre ubezpieczenie to podstawa komfortu
Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd za granicę, czy wakacje w Polsce, powinieneś zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. W kraju, zwiększy komfort, np. jeśli dojdzie do wypadku, i umożliwi Ci uzyskanie rekompensaty za poniesione szkody. Z kolei za granicą, w państwach, które nie oferują darmowej pomocy medycznej dla Polaków, nie będziesz musiał martwić się ponoszeniem kosztów leczenia. Jakie ubezpieczenie wybrać? Na stronie https://rankomat.pl/turystyka/ranking-ubezpieczen-turystycznych znajdziesz zestawienie różnych opcji. Dzięki temu dopasujesz jedną z nich do swoich planów wyjazdowych, standardów leczenia, których oczekujesz oraz możliwości finansowych. Pamiętaj, że ubezpieczenie możesz mieć już za cenę od kilku złotych za dobę. Wbrew często powielanym mitom nie musi ono być szczególnie drogie, aby zapewniało odpowiedni zakres ochrony.
4. Informacje o planach wyjazdowych dla rodziny, znajomych, obsługi hotelu
Wiele osób lubi podróżować ze znajomymi, rodziną. Zdarzają się jednak również tacy, którzy zdecydowanie chętniej wybierają samotne wyprawy. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, pamiętaj, aby zawsze informować kogoś o swoich planach wyjazdowych. Zadzwoń do rodziny czy przyjaciół i powiadom ich, jak mniej więcej będzie wyglądał przebieg wakacji (czym się na nie dostaniesz, gdzie się zatrzymasz, jak można się z Tobą skontaktować). Dzięki temu, gdyby coś się stało, bliskie Ci osoby będą wiedziały, gdzie Cię szukać i w razie potrzeby otrzymasz należytą pomoc. Podczas podróży, szczególnie w górach, warto również poinformować obsługę miejsca noclegowego, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz powrót. Gdybyś się nie pojawił, skontaktują się z Tobą, a w razie potrzeby również podejmą kroki, aby Ci pomóc lub zawiadomić o zdarzeniu służby ratownicze.
5. Stały dostęp do leków i apteczki
Przyjmujesz na stałe leki? Pamiętaj, by wziąć ich zapas w podróż. Możesz wykupić z wyprzedzeniem receptę, szczególnie jeśli planujesz zagraniczne wyjazdy. Jeżeli wychodzisz w góry lub spędzasz cały dzień na plaży, spakuj leki do organizera, aby przyjąć je zgodnie ze wskazówkami lekarza i nie pominąć żadnej dawki. Zawsze miej ze sobą również apteczkę z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi czy z elektrolitami. Znajdź w niej też miejsca na środki odkażające i plastry na skaleczenia, aby móc zareagować w razie wypadku.
6. Wyposażenie się w narzędzia do komunikacji
Powszechność smartfonów sprawiła, że komunikujemy się ze sobą, nawet jeśli znajdujemy się w odległych częściach świata. To wiele ułatwia, a także pozwala zadbać o bezpieczeństwo podczas wyjazdów na wakacje. Pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie telefon. W razie potrzeby będziesz mógł wezwać pomoc medyczną lub poinformować innych uczestników wyjazdu, że potrzebujesz ich wsparcia. Jeśli wybierasz się na długie wycieczki, zabierz ze sobą również urządzenie, jakim jest powerbank. Nowoczesne telefony, choć dają dostęp do informacji z całego świata, często nie są w stanie wytrzymać całego dnia bez dodatkowego ładowania.
Najlepsze wakacje, o jakich można pomarzyć, to te bezpieczne. Jeśli zależy Ci na poczuciu relaksu i komforcie podczas wyjazdu, zadbaj o wspomniane wcześniej czynniki. Dzięki nim poczujesz się pewniej, a także zminimalizujesz ryzyko i konsekwencje niepożądanych zdarzeń. Wybierając się na urlop, za granicę lub w Polsce, pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników wyjazdu jest najważniejsze. Czasem warto zrezygnować z części planów i wybrać opcję, która nie będzie wiązała się z niepotrzebnym ryzykiem. Odpowiednie zabezpieczenie, dobra polisa i odpowiedzialne podejście do podejmowanych działań sprawią, że będziesz budował pozytywne wspomnienia z każdego wyjazdu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY