Basen w Żywcu – nie każdy wie że czekamy na niego już od 20 lat !

Projekt modernizacji pływalni miejskiej z roku 2005 foto. Echo Ratusza

Dyskusja na temat budowy nowego basenu w Żywcu jest tematem, który nieprzerwanie pojawia się w lokalnej społeczności już od ponad dwudziestu lat! Początkowo skupiała się na planach rozbudowy istniejącej infrastruktury pływalni miejskiej, które ostatecznie nie zostały zrealizowane. W ciągu ostatnich lat, mieszkańcy byli świadkami pojawiania się kolejnych, jeszcze bardziej ambitnych projektów, które niestety kończyły się jedynie na etapie obietnic. W związku z tym, rodzi się pytanie: czy mieszkańcy Żywca kiedykolwiek doczekają się nowego basenu, na który tak długo czekają?

Rok 2005 przyniósł pierwsze nadzieje na stworzenie nowoczesnego basenu w Żywcu

Od lat mieszkańcy mają do dyspozycji jedynie miejską pływalnię, która nie spełnia już współczesnych oczekiwań i potrzeb społeczności, a zapotrzebowanie jest coraz większe.

W 2005 roku, z dużymi nadziejami, przedstawiono projekt modernizacji i rozbudowy istniejącej pływalni. Plan zakładał nie tylko przebudowę basenu, ale również dodanie nowoczesnych atrakcji takich jak zjeżdżalnie, basen do masażu leczniczego oraz sauny, co miało znacząco podnieść standard i atrakcyjność obiektu. Screen z wizualizacji dostępny TUTAJ.

Niemniej jednak, pomimo początkowego entuzjazmu, projekt ten nie został zrealizowany. W kolejnych latach pojawiały się spekulacje o możliwości wyburzenia pływalni na rzecz rozbudowy galerii Lider.

Najgłośniej na ten temat było w 2011 roku. Jednak burmistrz Żywca, Antoni Szlagor, postanowił rozwiać te plotki, oraz zapewnił, że nie wydarzy się to, dopóki nie powstanie nowy basen. ”Niepokojące doniesienia o zamiarze wyburzenia pływalni potwierdza burmistrz Żywca, Antoni Szlagor. Zapewnia jednak, że dopóki nie powstanie nowy basen, stara pływalnia będzie funkcjonować. Burmistrz Szlagor planuje, ale dopiero w perspektywie kilku najbliższych lat przeznaczyć działkę koło Dębiny na budowę nowoczesnego basenu.“- można przeczytać w serwisie Żywiec Nasze Miasto.

Budowa basenu obok Dębiny nie miała wtedy szans być zrealizowana, ze względu na znaczące przeszkody finansowe, co potwierdzili lokalni urzędnicy, wskazując na duże zadłużenie miasta jako główną barierę.

“Szymon Piątek, żywiecki radny podkreśla, że koniecznie trzeba stworzyć nowy teren rekreacyjny między innymi z basenami, czy SPA dla mieszkańców i turystów. – Jednak przy tak dużym zadłużeniu jakie ma miasto, o takiej inwestycji nawet w przyszłym roku, można raczej zapomnieć – zaznacza. Krzysztof Greń, szef Rady Miejskiej potwierdza, że w przyszłorocznym budżecie, nie będzie środków na taki cel.” – pisze Żywiec Nasze Miasto

Mimo to, dyskusja na temat nowego basenu nie ucichła, a w 2018 roku mieszkańcy zostali poinformowani o wstępnych planach budowy obiektu obok szkoły podstawowej nr 3.

Rok później, z entuzjazmem przyjęto wizualizacje projektu nowego basenu. Burmistrz ponownie zapewnił, że realizacja tego przedsięwzięcia jest jednym z głównych celów kadencji samorządu na lata 2018-2023, jednocześnie podkreślając trudności związane z finansowaniem projektu z budżetu miasta i konieczność pozyskania środków zewnętrznych.

“Kończą się prace związane z przygotowaniem projektu budowlanego nowej Pływalni Miejskiej w Żywcu. To jeden z celów, jakie wraz ze swoimi współpracownikami przyjąłem na czas kadencji samorządu 2018-2023. Oczywiście wybudowanie tego typu obiektu z własnych środków (budżetu Miasta) jest niemożliwe, dlatego podejmiemy starania, by uzyskać dofinansowania zewnętrzne z Ministerstwa Sportu, z Totalizatora Sportowego oraz w miarę możliwości ze środków unijnych. Ale już dziś mogę Państwu zaprezentować, jak nowy basen będzie prezentował się z zewnątrz. Zapraszam Was na wirtualny spacer! Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy cieszyć się z tak wspaniałego obiektu!” – czytamy w poście

Nadchodzące wybory przynoszą kolejne obietnice

Mimo to, mamy już rok 2024, a mieszkańcy wciąż oczekują na realizację obiektu. Wielu z nich straciło już nadzieję, inni zaś sceptycznie podchodzą do kolejnych obietnic. Jednakże, burmistrz nie przestaje dawać nadziei, wspominając o planach budowy basenu w swojej kolejnej kadencji, co zostało niedawno przedstawione w materiale Beskidzkiej TV. 

Czy zatem, jeżeli burmistrz wygra wybory, to mieszkańcy Żywca doczekają się w końcu realizacji długo oczekiwanego projektu? Czas pokaże, czy nowe obietnice zostaną spełnione, a społeczność będzie mogła cieszyć się nowoczesnym obiektem rekreacyjnym, na który zasługuje.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt