Bielszczanin Bartek Ziemski pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z Annapurny!

Bartek Ziemski

Wielki sukces bielszczanina w najwyższych górach świata! Bartek Ziemski zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Annapurna (8091 m n.p.m.) w Himalajach. To pierwszy polski zjazd ze szczytu!

Bartek Ziemski zjechał na nartach z Annapurny

Pierwsza część ich autorskiego projektu została zrealizowana 17 kwietnia. Krótko przed 07:00 czasu lokalnego Bartek i Oswald weszli na szczyt Annapurny (8091 m).

Zrobiliśmy to w bardzo szybkim stylu. 15.04 wyjście bezpośrednio z Bazy do Obozu 3, następnego dnia zdobycie wysokości i o 21:00 wyjście na szczyt. Atak zajął nam niecałe 10 godzin, bez wspomagania się tlenem z butli i bez wsparcia Szerpów. Tuż przed szczytem wiatr, piękny wschód słońca i temperatura odczuwalna poniżej -30 stopni. – pisze Oswald n swoim fb

Po wejściu na wierzchołek Bartek zjechał do najniżej położonego punktu ze śniegiem (4800 m). Całość odbyła się bez wypinania nart.

Himalaiści Oswald R. Pereira i Bartek Ziemski realizują autorski projekt MAD SKI PROJECT 2023, który zakłada zdobycie dwóch ośmiotysięczników, a następnie nagranie zjazdu na nartach ze szczytów. Teraz chłopaki zamierzają powtórzyć swój wyczyn na kolejnym ośmiotysięczniku – Dhaulagiri.

Na Annapurnie do tej pory odnotowano takie narciarskie dokonania:

  • 1979 – Francuz Yves Morin (wejście bez dodatkowego tlenu), zjazd drogą normalną (północną ścianą); niestety Morin zmarł z wyczerpania na poręczówce po tym jak zaklinował mu się przyrząd na 6600 m;
  • 1995 – Słoweńcy Andre (Drejc) Karničar i Davorin (Davo) Karničar (wejście bez dodatkowego tlenu), zjazd drogą normalną (północną ścianą), zjazd z wierzchołka do BC w ciągu jednego dnia. Davo rozpoczął swój zjazd 200 m poniżej wierzchołka.

foto. FB Oswald Rodrigo Pereira
źródło: wspinanie.pl dziennikzachodni.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry