Babia Góra: Spędzili noc w jamie śnieżnej – GOPR ruszył na ratunek turystom

Babiogórski Park Narodowy apelował do turystów, aby z powodu trudnych warunków pogodowych zaniechali wychodzenia na wysoko położone szlaki. Po zdobyciu szczytu dwaj turyści zgubili w sobotę drogę. Nie mogli wezwać pomocy, bo rozładowały im się telefony.

Spali w śnieżnej jamie, cudem wezwali pomoc

Dwóch Mężczyzn wyruszyło na szczyt Babiej Góry z przełęczy Krowiarki. Weszli na wierzchołek trasą przez Sokolicę. Po zdobyciu Babiej Góry zamierzali kontynuować marsz czerwonym szlakiem, by dojść do przełęczy Brona, a następnie zejść do schroniska na Markowych Szczawinach.

Na Babiej Górze wiał jednak silny wiatr. Jest tam bardzo gruba warstwa śniegu, a Grupa Beskidzka GOPR wprowadziła w rejonie Babiej Góry trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Turyści nie mogąc znaleźć szlaku, próbowali wezwać pomoc. Jednak rozładowały im się obydwa telefony. Dlatego zdecydowali się wykopać śnieżną jamę i w niej przetrwać noc.

Nad ranem, udało się turystom uruchomić jeden z telefonów i wezwać pomoc za pośrednictwem aplikacji “Ratunek”. Natychmiast wyruszyło tam dwóch dyżurnych ratowników i wsparcie, łącznie około dziesięciu ludzi. W rejonie Babiej Góry rano było zimno, temperatura wynosiła -15 stopni Celsjusza. Według niego wiatr wiał całą noc i uspokoił się dopiero nad ranem.

Ze względu na trudne warunki ratownicy byli w stanie dotrzeć na skuterach śnieżnych do przełęczy Brona. Dalej musieli poruszać się na nartach skiturowych. Turystów znaleziono około 400 metrów powyżej przełęczy Brona w rejonie Kamiennej Dolinki. Mężczyźni zostali przetransportowani do dyżurki GOPR w schronisku na Markowych Szczawinach. Następnie na skuterach zwieziono ich do przysiółka Zawoja Markowa.

Już wcześniej GOPR ostrzegało, że w Beskidach panują bardzo trudne warunki na szlakach, które w rejonie Babiej Góry nie są nieprzetarte, a w niektórych miejscach śnieg ma grubość nawet 2 metrów. “Służba Śniegowo-Lawinowa GOPR ogłosiła 3. stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze oraz ostrzeżenie o podwyższonym zagrożeniu zjawiskami lawinowymi w rej. Pilska”.

foto GOPR Beskidy

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt