poniedziałek, 7 października, 2024

Akcja honorowego oddawania krwi pod Ratuszem w Bielsku-Białej

Honorowe oddawanie krwi zyskuje na popularności, a najbliższa okazja do wsparcia tej szczytnej idei nadarzy się już 19 września. Tego dnia, przed budynkiem Ratusza w Bielsku-Białej, w godzinach od 8:00 do 14:00 odbędzie się zbiórka krwi organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). To doskonała okazja, by dołączyć do grona osób ratujących życie poprzez oddanie krwi. Jak się przygotować do tego ważnego kroku i dlaczego jest to takie istotne?

Dlaczego warto oddać krew?

Krew to nieoceniony i niezastąpiony lek, który każdego dnia ratuje życie oraz wspomaga powrót do zdrowia wielu pacjentów. W Polsce zapotrzebowanie na krew stale rośnie, a wynika to z takich czynników jak starzenie się społeczeństwa, wzrost liczby pacjentów onkologicznych czy rozwój nowoczesnych dziedzin medycyny, takich jak kardiochirurgia i transplantologia. Wzrost skuteczności systemu ratownictwa medycznego oraz lepszy dostęp do usług medycznych również zwiększają zapotrzebowanie na krew.

Oddając krew, każdy dawca przyczynia się do ratowania ludzkiego życia. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, które obsługuje m.in. szpitale w województwie śląskim, dostarcza do nich codziennie około 200 litrów krwi. To kluczowe wsparcie dla 154 placówek medycznych, które każdego dnia potrzebują jej na różne procedury medyczne.

Jak się przygotować do oddania krwi?

Przed oddaniem krwi ważne jest, aby odpowiednio się przygotować, co zapewni bezpieczny proces zarówno dla dawcy, jak i biorcy. Oto kilka istotnych wskazówek:

  • Waga: Możliwość oddania krwi mają osoby, które ważą co najmniej 50 kg.
  • Wiek: Dawcą może zostać każdy dorosły do 60. roku życia.
  • Stan zdrowia: Osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonywały tatuaże, piercing lub przeszły zabiegi endoskopowe, nie mogą oddać krwi.
  • Przygotowanie do oddania krwi: Ważne, aby przed oddaniem krwi być zdrowym, wypoczętym oraz zjeść lekki posiłek. Istotne jest również wypicie odpowiedniej ilości płynów – w ciągu doby poprzedzającej oddanie należy wypić 2-3 litry wody, natomiast w dniu oddania około 1-1,5 litra.

Nie zaleca się spożywania alkoholu przez co najmniej 48 godzin przed oddaniem krwi, a także unikania tłustych pokarmów i palenia papierosów. Na miejsce zbiórki należy zabrać dokument tożsamości z numerem PESEL oraz adresem zamieszkania.

Co otrzymuje Honorowy Dawca Krwi?

Każda osoba, która oddaje krew, może liczyć na szereg korzyści. Dawcy przysługuje usprawiedliwienie nieobecności w pracy, na uczelni lub w szkole w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Honorowi Dawcy Krwi mogą także korzystać z aplikacji mobilnej “Bliscy Krewni”, która pełni rolę legitymacji.

Ponadto, każdy dawca może bezpłatnie uzyskać wyniki swoich badań, w tym oznaczenie grupy krwi oraz morfologię. Organizatorzy zapewniają również posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 kcal, co zazwyczaj odpowiada 9 tabliczkom czekolady.

Jakie są przeciwwskazania do oddawania krwi?

Nie każdy może oddać krew, dlatego warto zapoznać się z listą przeciwwskazań, która dostępna jest na stronie internetowej RCKiK w Katowicach. Przeciwwskazaniami są m.in. choroby zakaźne, niektóre przewlekłe schorzenia oraz świeże zabiegi medyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Aktualności