2,5 tys. roślin na rondzie Czesława Niemena

Rondo Czesława Niemena już niebawem nabierze blasku. Dziko porośnięta wysepka, na której znajduje się instalacja poświęcona wielkiemu muzykowi zostanie obsadzona ozdobnymi roślinami


Symboliczne odsłonięcie instalacji na Rondzie Czesława Niemena, odbyło się 8 grudnia ubiegłego roku. Autorami konstrukcji, na której umieszczono wizerunek wokalisty, są artysta plastyk Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski. Jedynym dotąd roślinnym elementem, ożywiającym to miejsce, jest posadzony wewnątrz konstrukcji klon pospolity. Resztę wysepki ronda porastają dzikie kępki wypłowiałej trawy . Miejsce poświęcone tak zasłużonemu artyście powinno wyglądać zdecydowanie lepiej, tym bardziej że na sąsiednich rondach, powstałych w ramach rozbudowy ul. Cieszyńskiej, już w ubiegłym roku pojawiły się zorganizowane zieleńce. Bielski samorząd zadecydował więc, że Rondo Czesława Niemena zostanie dodatkowo wzbogacone zieloną kompozycją. Zorganizowany przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przetarg wygrała Zieleń Miejska sp. z o.o. i zaraz po podpisaniu umowy, zaplanowanym na 17 sierpnia br. przystąpi do działania.

Co zatem pojawi się na rondzie?

Po przeprowadzeniu rekultywacji i wzbogaceniu podłoża w żyzną glebę, wysepka zostanie pokryta czarną agrowłókniną, z której zostaną wyprowadzone szpalery ozdobnych roślin. Wokół centrum ronda projektanci zaplanowali nasadzenie jałowca płożącego, róży okrywowej i rozplenicy japońskiej. Obok pojawi się mieszanka bylin złożona z ostnicy cieniutkiej, czosnku ozdobnego, szałwii omszonej oraz przetacznika fioletowego. Pomiędzy rośliny zostanie rozsypany grys bazaltowy oraz kora sosnowa. Poszczególne szpalery rozdzielą zaś kamienne okręgi – wewnętrzny z białego otoczaka i zewnętrzny z kamienia hydrotechnicznego. W sumie znajdzie się tam ponad 2500 sadzonek roślin i około 650 metrów kwadratowych ozdobnego kamienia oraz sosnowej kory. Podpisanie umowy na realizację zadania, jak wspomniano wyżej, zaplanowano na 17 sierpnia br.. Bielszczanie nowe oblicze ronda ujrzą już w drugiej połowie września tego roku. Czekamy z niecierpliwością.

Źródło/foto mzd.bielsko.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt