18-latek z Bielska, wygrał 51. Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

18-letni pianista Mateusz Dubiel, uczeń klasy maturalnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, wygrał 51. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Do tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu – organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – mogli przystąpić pianiści urodzeni w latach 1992-2006. Konkurs miał trzy etapy, dwa pierwsze to recitale solowe, w finale pianiści wykonywali wybrany spośród wskazanych w regulaminie koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Konkursową rywalizację 27 listopada w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie rozpoczęło 27 pianistów. Spośród 15 muzyków, którzy uczestniczyli w przesłuchaniach drugiego etapu, 8 zakwalifikowało się do finału odbywającego się 2 i 3 grudnia. Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń pierwszą nagrodą festiwalu wyróżniło Mateusza Dubiela.

Mateusz Dubiel jest uczniem klasy maturalnej bielskiego muzyka. Pianista kształci się pod kierunkiem Anny Skarbowskiej i Mirosława Herbowskiego. Młody pianista w lutym tego roku został nagrodzony Ikarem 2021 – Nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki – za szczególne osiągnięcia.

W 2021 roku zdobył I miejsce i cztery dodatkowe nagrody na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I nagrodę i Grand Prix oraz nagrodę specjalną Dyrektora Artystycznego Filharmonii Rybnickiej na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Był laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein on Memorandum w Bydgoszczy oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska. Ponadto zajął I miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Obretello Piano Competition On-line Edition International w maju 2021 roku.

Koncert laureatów 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się 4 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego. Retransmisję z tego wydarzenia będzie można usłyszeć w poniedziałek, 5 grudnia o godz. 13.00 w Programie Drugim Polskiego Radia.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt