Fundacja 9sił obchodzi swoje 10-lecie, a listopad będzie pełen różnorodnych wydarzeń, które z tej okazji odbędą się w Jeleśni. Lokalna kultura Beskidów będzie celebrowana poprzez konkursy, wystawy, koncerty oraz spektakle teatralne. To wyjątkowa okazja, aby uczestniczyć w bogatej tradycji regionu, poznać lokalnych artystów oraz zgłębić tajemnice ludowych opowieści.
Posiady Gawędziarskie i Konkursy Instrumentów Ludowych – Kultura Regionu w Najczystszej Formie
9 listopada odbędzie się 33. edycja Posiad Gawędziarskich oraz 35. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego. Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jeleśni. Posiady to niepowtarzalna okazja, aby posłuchać mistrzów opowieści ludowych, którzy przeniosą słuchaczy w świat dawnych tradycji i opowieści z regionu.
Towarzysząca wystawa „Żywe Obrazy – Spotkanie z Malarstwem Klasycznym” nawiązuje do wiejskiego krajobrazu, strojów i twórczości ludowej, pokazując, jak silnie zakorzeniona jest tradycja w lokalnej kulturze. Obrazy inspirowane wsią pozwolą uczestnikom zanurzyć się w dawnych czasach, kiedy to życie na wsi kształtowało charakter lokalnych artystów.
Opowieści o Beskidzkich Demonicznych Postaciach – Ło Strzigak, Łutopcak i Inne
10 listopada mieszkańcy i przyjezdni będą mieli okazję poznać niesamowite opowieści o strzigach i utopcach – stworzeniach z ludowych wierzeń, które dawniej straszyły mieszkańców Beskidów. O dawnych legendach opowiedzą m.in. Zofia i Józefa Sordyl z Korbielowa, Waleria Prochownik z Żywca i Maria Grzegorek z Juszczyny. Te barwne postaci są głęboko zakorzenione w folklorze regionu, a historie o nich będą okazją do refleksji nad dawnymi wierzeniami i ich wpływem na życie w górach.
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnią m.in. Barbara Derlak z zespołu Chłopcy Kontra Basia oraz grupa Oczybaszki, czyli Basia i Ola Biel. Oprócz opowieści i muzyki, na uczestników czeka również wystawa rzeźb Zbigniewa Burego pt. „Zbyszek Bury Rzeźby Beskidzkie”, prezentująca tradycyjne rzeźbiarstwo inspirowane Beskidami.
Spektakl „Dziady, czyli opowieść o łzach i miłości” – Połączenie Teatru i Folkloru
11 listopada, w ramach obchodów 10-lecia Fundacji 9sił, zaprezentowany zostanie spektakl „Dziady, czyli opowieść o łzach i miłości”, przygotowany przez Fundację Sztuka Teatru. Przedstawienie to połączy elementy teatralne z tradycyjnymi motywami zaczerpniętymi z folkloru. Spektakl ma na celu przybliżenie publiczności bogactwa duchowego dziedzictwa regionu oraz refleksję nad losem ludzi wplecionych w nieuchronny cykl życia i śmierci.
Wystawa Tradycyjnego Zdobnictwa Bibułkarskiego i Koncert DAGADANA
Kolejnym niezwykłym wydarzeniem, które odbędzie się 23 listopada, będzie wystawa tradycyjnego zdobnictwa bibułkarskiego oraz portretów pt. „Krąg Kobiet – Powrót do Źródeł” autorstwa Beat Bojda. Tego samego dnia wieczorem, gości uświetni koncert zespołu DAGADANA, który od lat łączy elementy muzyki ludowej z nowoczesnymi brzmieniami. Ich występ wprowadzi nieco współczesności do tradycyjnych korzeni, pokazując, jak można harmonijnie połączyć te dwa światy.
Wydarzenie to uzupełni instalacja artystyczna „Obcokrajowcy w Strojach Ludowych – Granice”, której towarzyszyć będą wykłady i oprawa muzyczna. Projekt ten bada kwestię granic kulturowych i tożsamości, prezentując, jak tradycyjne stroje mogą być interpretowane przez obcokrajowców w różnych kontekstach.
Mapping Muralu Dudziarza Józefa Grenia i Potańcówka przy Dudach
Zwieńczeniem listopadowych wydarzeń będzie mapping muralu dedykowanego dudziarzowi Józefowi Greniowi. 29 listopada na ścianie przy ul. Rynek 2 w Jeleśni, odbędzie się widowisko wizualno-muzyczne, podczas którego wspomniani zostaną dudziarze z gminy Jeleśnia. Mapping muralu to nie tylko hołd dla artysty, ale również okazja, aby w nowoczesny sposób przypomnieć o znaczeniu tej tradycji muzycznej dla regionu. Po prezentacji multimedialnej Szlaku Beskidzkich Murali, uczestnicy będą mogli bawić się podczas potańcówki przy dudach w Starej Karczmie w Jeleśni.
Wszystkie wydarzenia wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsc, a liczba uczestników jest ograniczona. Datki na cele statutowe Fundacji 9sił są mile widziane, a szczegóły można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z organizatorami.